Algorytm, roboty, maszyny i praca człowieka
O technologii

Algorytm, roboty, maszyny i praca człowieka

Advertisement

W debatach naukowych często pojawiają się dowody świadczące o jakiegoś typu strachu o przyszłość profesji w większości krajów. O ile aktualnie to może nie stanowić jeszcze problemu, o tyle za parędziesiąt lat maszyny funkcjonujące wg algorytmów mogą być o wiele lepszymi pracownikami niż ludzie. Jak w odniesieniu do tego kreuje się przyszło los dla ludzkości?

Aktualnie wyraża się stanowisko, iż w niedalekiej perspektywie zaniknie aż parędziesiąt zawodów. Praca realizowana przez osoby zatrudnione zostanie zastąpiona pracą maszyny. Wydaje się, że największe niebezpieczeństwo dotyczy w rzeczy samej tych profesji, jakie nie żądają wyższych kwalifikacji. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami, które opierają się na fizycznej pracy pracowniczej kadry, ostrożnie wprowadzają do generalnego funkcjonowania roboty. Warto podkreślić, z jakiej przyczyny podejście to tak bardzo opłaca się firmom.

Mogłoby się zdawać, że stosowanie robotów w swej pracy jest bardzo kosztowne. Jest to słuszny pogląd, ale należy zaznaczyć, że inwestowanie w to zdoła w szybki sposób się opłacić, gdyż produktywności robota nie można porównać z wydajnością ludzką. Maszyna nie musi mieć wolnych dni, także nie choruje, może pracować z takim samym poziomem produktywnością przez dwadzieściacztery godziny. To rzecz jasna z takich przyczyn praca robotów mogłaby być zagrożeniem dla osób pracujących na niższych stanowiskach w takim znaczeniu, że ci nie zdołaliby odnaleźć pracy.

Ostatnio dyskutowano donośnie o inicjatywie wprowadzenia specjalnego podatku od pracy robotów, co może to jakimś sposobem spowolnić ekspansję maszyn. Posiada to swych sympatyków jak i oponentów, jednakowoż odkrywa jeden podstawowy aspekt – roboty są coraz bardziej wykorzystywane przy pracy różnego rodzaju i przez przedsiębiorców zajmujących się między innymi przemysłem.

Należy zaakcentować to, że człowiek nie będzie podmieniony przez roboty całkowicie. Nieustannie będzie poszukiwana doświadczona osoba do ich obsługi i nadzorowania, tym samym tak nie jest, iż zanikną zawody w ogóle. Zwraca się uwagę także, że w nieoddalonej przyszłości ludzkości wystarczy 4-godzinny dzień roboczy, gdyż większość działań będzie wykonywana przez nowoczesne technologicznie roboty.

Post Comment