Czyszczenie kominka, czyli jak prawidłowo o niego zadbać
O domostwie

Czyszczenie kominka, czyli jak prawidłowo o niego zadbać

Advertisement

By kominek służył długo i bezproblemowo musimy zadbać o odpowiednie czyszczenie jego wnętrza. Szczególnie dotyczy to momentu, kiedy nie zamierzamy przez dłuższy czas go używać. Pamiętajmy aby po każdym sezonie, w którym używaliśmy kominka, dokładnie go wyczyścić i poddać konserwacji.

Czyszczenie kominka zależy od tego jak często z niego korzystamy i czy dbamy o niego regularnie. Wpływ mają także inne czynniki – takie jak opał, którym palimy. Wybierając drewno na opał, powinniśmy zastanowić się, które będzie wydzielało najmniejszą ilość sadzy, która jest zazwyczaj najcięższa do usunięcia.
Zadbany i czysty kominek jest o tyle ważny, że ma wpływ na nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo. Zarówno we wnętrzu kominka, jak i w kominie podczas palenia wydzielają się niebezpieczne i łatwopalne substancje, które mogą doprowadzić do groźnych sytuacji w naszym mieszkaniu. Należy regularnie robić przegląd tych miejsc i dokładnie je czyścić. Powinniśmy także w miarę często sprawdzać stan techniczny kominka – uszczelki przy drzwiczkach oraz szybach, a także wloty powietrza.

Regularne przeglądy i czyszczenie kominka pomogą nam także zadbać o wygląd oraz sprawność tego urządzenia. Niedokładne czyszczenie może prowadzić do różnych usterek i uszkodzeń kominka, a naprawa tego typu rzeczy może być niekiedy bardzo kosztowna. Poza tym ważne, żeby nasz kominek wyglądał estetycznie. Zazwyczaj umieszczamy go w mieszkaniu aby podkreślał wystrój i służył jako jeden z elementów dekoracji.

Kilka podstawowych kroków

Aby prawidłowo zadbać o pielęgnacje swojego kominka, powinniśmy poznać kilka pomocnych kroków, dzięki którym unikniemy problemów z danym urządzeniem.

1. Właściwy dobór drewna. Jeśli posiadamy tradycyjny kominek, w którym używamy drewna jako opału, powinniśmy pamiętać o właściwym jego doborze. To bardzo ważne jakiego rodzaju drewna używamy, ponieważ ma to wpływ na powstawanie zanieczyszczeń, które osadzają się we wnętrzu kominka i w kominie. Warto stawiać na wysokiej jakości drewno, o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Musi to być drewno suche, twarde i gęste. Nie powinno palić się drewnem iglastym, ponieważ przez dużą ilość żywicy, którą posiada może tworzyć trudny do usunięcia osad.

Kominki i piece znajdziesz w sklepie internetowym Szalony Max

2. Co najmniej dwa razy w roku powinniśmy zadbać o przegląd komina. To bardzo ważne ponieważ odkładająca się sadza czy inne osady mogą być niebezpieczne i wpływać negatywnie na nasze zdrowie. W tym przypadku najlepiej wezwać specjalistę, który prawidłowo wyczyści komin. Sami możemy dokonać przeglądu wewnętrznej części kominka i postarać się dokładnie wyczyścić poszczególne elementy.

3. Wewnętrzne czyszczenie kominka powinno odbywać się regularnie, a na pewno po każdym ukończeniu sezonu grzewczego. Zadbany i czysty kominek na pewno będzie dłużej i lepiej wydajny, a poza tym będzie nadal wyglądał efektownie. Czarne i tłuste plamy, które tworzą się w jego wnętrzu utrudniają prawidłowe przenikanie ciepła. Należy także pamiętać o wyrzucaniu zebranego popiołu oraz czyszczeniu szyby kominkowej, która często ulega zanieczyszczeniom.

One Comment

Post Comment