Jak dobrać oświetlenie do łazienki?
O domostwie

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Advertisement

Dobór oświetlenia do łazienki powinien być zaplanowany jeszcze przed rozpoczęciem remontu czy urządzania wnętrza. Właściwe rozmieszczenie lamp daje wiele możliwości aranżacyjnych. Warto wiedzieć jaki typ oświetlenia wybrać do swojej łazienki.

Wbrew pozorom wybór oświetlenia do łazienki nie jest łatwy. W tym pomieszczeniu potrzebujemy kilku źródeł światła, które z pewnością ułatwią nam wykonywanie poszczególnych czynności. Przede wszystkim musimy pamiętać o dokładnym oświetleniu lustra oraz umywalki. Oprócz tego niezbędne będzie ogólne oświetlenie, które zapewni równomierne rozmieszczenie światła, bez zbędnych cieni. Wszystko też zależy od wielkości naszej łazienki oraz od naszej pomysłowości.

Rozmieszczenie światła

Należy dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia w łazience, aby było ono funkcjonalne o każdej porze. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, w których nie znajduje się żadne okno. Zadbajmy o to, by w łazience znalazło się górne, jasne światło, które pozwoli nam na dokładne oświetlenie całego pomieszczenia. Po pierwsze, w ten sposobów łatwiej będzie nam posprzątać łazienkę, po drugie, przyda się podczas wykonywania makijażu czy golenia.

Oprócz tego, warto zadbać o oświetlenie przy lustrze. To kluczowa sprawa, która w tym pomieszczeniu. Aby lustro idealnie oświetlało naszą twarz – nie tworząc cieni oraz nie zmieniając koloru skóry – powinniśmy odpowiednio je ustawić. Najlepiej zamontować lampy równolegle po obu stronach lustra. Warto zadbać, aby były one wykonane z matowego szkła. Istnieją także lustra, które od razu mają wmontowane w swoją obudowę specjalne oświetlenie.

Oświetlenia ogrodowe sprawdzą się w Państwa ogrodach – lampy, kinkiety zewnętrzne i wiele innych produktów

Jeśli zależy nam na stworzeniu nastrojowej atmosfery, możemy zamontować dodatkowe oświetlenie obok kabiny prysznicowej czy przy wannie. W ostatnim czasie często wykorzystuje się oświetlenie ledowe, które jest idealne do tego rodzaju pomieszczeń – są o wiele bezpieczniejsze. Dobrze dobrane natężenie światła oraz jego barwa sprawią, że będziemy mogli odprężyć się po ciężkim dniu pracy.

Odpowiednio umieszczone oświetlenie wraz z innymi elementami łazienki, może współtworzyć niezwykłą atmosferę, a także optycznie powiększać dane pomieszczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek o małym metrażu. Gra świateł, lustra i inne elementy mogą sprawiać wrażenie, że nasza łazienka jest nico większa.

O czym warto pamiętać?

W przypadku dużej wilgotności w naszej łazience powinniśmy pamiętać o tym, by oświetlenie było odpowiednio zabezpieczone. Jeśli lampy będą umieszczone blisko umywalki, prysznica czy wanny, musimy zadbać o dodatkową szczelność tych elementów. Obecnie istnieje rozwiązań, które pomogą ci zapewnić bezpieczeństwo w danym pomieszczeniu.

Pamiętajmy także o właściwym rozmieszczeniu włączników. Każdy rodzaj oświetlenia, który jest umieszczony w łazience powinien posiadać oddzielny włącznik. W ten sposób będziemy mogli włączać dane światło, tylko jeśli będzie nam potrzebne, co pozwoli nam działać ekonomicznie

Post Comment