Domy opieki zapewniają seniorom przyjazną atmosferę i wygodne warunki bytowe
O rodzinie

Domy opieki zapewniają seniorom przyjazną atmosferę i wygodne warunki bytowe

Advertisement

Starość przychodzi nieubłaganie, nie da się przed nią uciec, trzeba ją po prostu godnie przeżyć. Osoby samotne lub wymagające stałej, całodobowej opieki, zmuszone są do zamieszkania w domach opieki, gdzie sprawują nad nimi pieczę opiekunki i personel medyczny.

Bardzo często domy opieki usytuowane są wśród drzew, z dala od zgiełku ulic i smogu, pensjonariusze mogą w spokoju wypoczywać i zajmować się tym, co lubią. Obiekty otoczone lasem, stają się oazą ciszy z dobroczynnym dla zdrowia jego mieszkańców klimatem.

Domy opieki przyjmują osoby o różnej niepełnosprawności, dlatego budynki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, lub o kulach, czy chodzące przy balkonikach. Przy każdym obiekcie znajduje się podjazd, ponadto wewnątrz budynku przygotowane są łazienki dla mieszkańców mających problem z poruszaniem się, budynki wyposażone są w windę z szerokim wjazdem i korytarzami z poręczami.

Rodziny, które nie mogą zapewnić opieki schorowanej, bliskiej osobie w podeszłym wieku, przeglądają oferty domów pomocy, w poszukiwaniu najkorzystniejszych warunków bytowych. Obecnie na rynku tego typu usług, można spotkać się z ofertami domów opieki, które zajmują się każdą osobą kompleksowo, zapewniając doskonałe warunki do życia.

Domy pomocy oferują swoim podopiecznym takie warunki jak:

Dobra lokalizacja z dala od centrum miasta.

Wygodne pokoje jedno, dwu lub trzyosobowe, które wyposażone są w:

 • Tapczany, ewentualnie łóżka rehabilitacyjne dostosowane do stanu chorego.
 • Szafki przyłóżkowe, szafa na odzież, stół oraz krzesła.

Pokój dzienny do wspólnego przebywania z innymi mieszkańcami domu opieki, posiada on wyposażenie umożliwiające miłe i aktywne spędzanie czasu.

 • Wygodne kanapy, fotele, duży stół i krzesła.
 • Biblioteczkę z książkami.
 • Telewizor, radio, sprzęt video.
 • Różnorodne gry planszowe, przybory do rysowania, malowania a także robienia robótek ręcznych.
 • Scena do występów artystycznych, których uczestnikami są pensjonariusze domu opieki lub osoby zaproszone przez dyrekcję ośrodka w celu umilenia czasu swoim podopiecznym.

Kolejnym pomieszczeniem istotnym dla mieszkańca jest jadalnia, w której można zjeść posiłek, można także przygotować sobie kawę lub herbatę czy zaparzyć ulubione ziółka. Wyposażenie takiego pomieszczenia to:

 • Stół, krzesła.
 • Kuchenka elektryczna, czajnik, lodówka.
 • Naczynia kuchenne: szklanki, kubki, talerze, sztućce.

Każdy dom pomocy posiada specjalne pomieszczenia sanitarne, w których mieszkańcy korzystają z kąpieli, wykonywanych samodzielnie, jeżeli stan ich zdrowia na to pozwala, jeżeli natomiast wymagają pomocy, opiekunki uczestniczą podczas czynności higienicznych i myją podopiecznego. Takie pomieszczeni wyposażone jest w:

 • Wannę, natrysk, uchwyty, poręcze a także we wjazd dla wózków inwalidzkich.
 • Środki higieny: szampon, mydło, płyn do kąpieli, ( jeżeli pensjonariusz nie korzysta ze swoich ulubionych kosmetyków).

Domy pomocy zobligowane są do prowadzenia stałej opieki pielęgniarskiej, dlatego w każdym z nich wydzielony jest gabinet, w których pielęgniarki świadczą konieczną pomoc.

Dbając kompleksowo o zdrowie podopiecznego, na terenie domów opieki znajdują się pomieszczenia do rehabilitacji ruchowej, w których rehabilitanci poprzez stosowne ćwiczenia i zabiegi wspomagają sprawność starszych osób.

Mieszkańcy domów pomocy, mają możliwość korzystania z ogrodu, który znajduje się na terenie każdego tego typu ośrodka, spacery i przebywanie na świeżym powietrzu wpływają na dobre samopoczucie i kontakty towarzyskie, służą poprawie kondycji psychofizycznej. W ogrodzie znajdują się ławki, na których można posiedzieć, poczytać gazetę czy po prosu porozmawiać, w tym szczególnym miejscu, seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Czasami, gdy jest ładna pogoda, na terenie ogrodu organizowane są zajęcia terapeutyczne dla mieszkańców, którzy mogą brać udział w różnego rodzaju terapiach, zarówno manualnych, jak też umysłowych. Podopieczni mogą spędzać beztroskie chwile relaksu w otoczeniu drzew i krzewów.

Sprawą bardzo ważną zarówno dla osób starszych jak też dla ich rodzin, są posiłki serwowane pięć razy dziennie i dostosowane do możliwości zdrowotnych każdej osoby, seniorzy przebywające na diecie, otrzymują specjalnie dla nich przygotowane pożywienie.

Każdy mieszkaniec domu pomocy jest traktowany z szacunkiem, otaczany opieką adekwatną do jego indywidualnych potrzeb, poza usługami pielęgniarskimi i pielęgnacyjnymi, pensjonariusze mogą skorzystać z takich usług jak:

 • Opieka lekarza rodzinnego, w przypadku stwierdzenia przez niego, że dana osoba wymaga pomocy lekarza specjalisty, wystawiane jest skierowanie, opiekunka wraz z podopiecznym odwożona jest samochodem należącym do domu pomocy do placówki medycznej.
 • Posługa duszpasterska i udział w praktykach religijnych.
 • Pomoc pracownika socjalnego w załatwieniu spraw osobistych podopiecznych.
 • Wycieczki organizowane w taki sposób, aby mogło uczestniczyć w nich jak najwięcej osób. Ponadto organizowane są zabawy taneczne, integrujące mieszkańców. Inną formą rozrywki organizowanej w okresie wiosenno – letnim są wspólne zabawy przy pieczeniu kiełbasek na ognisku lub grillu, wzbogacane śpiewem
 • Organizowanie uroczystości świątecznych, wspólne spożywanie przygotowanych potraw wigilijnych, wielkanocnych. Urodziny podopiecznych są również okazją do wspólnego świętowania i powodem do wzruszeń i zadowolenia.
 • Zabiegi kosmetyczne takie jak: pedicure, manicure, fryzjer.

Schorowane osoby w podeszłym wieku, wymagające zabiegów pielęgnacyjnych w łóżku, objęte są taką opieką i pomocą we wszystkich czynnościach, począwszy od codziennej toalety, zmiany pampersów, ubieraniu, czesaniu, karmieniu i podawaniu leków.

Rodzina może odwiedzać bliską osobę codziennie, raczej niewyznaczane są godziny wizyt, mieszkańcy domów opieki cieszą się, gdy widzą członka swojej rodziny, wpływa to bardzo dobrze na ich stan psychiczny i ogólny stan zdrowia, dlatego dyrekcja takich placówek stara się w żaden sposób nie ograniczać możliwości kontaktów z bliskimi. Odwiedzając bliskich, rodzina zauważa i docenia rodzinną atmosferę, jaka panuje w domach opieki, dzięki czemu ich najbliżsi czują się jak u siebie w domu.

Artykuł przygotowany przez prywatny dom opieki

Post Comment