Doradztwo finansowe – wady i zalety takich usług
O biznesie

Doradztwo finansowe – wady i zalety takich usług

Advertisement

Samodzielne inwestowanie pieniędzy, mające na celu szybkie ich pomnożenie czy znalezienie korzystnego, nisko oprocentowanego kredytu, to zadanie, które zazwyczaj przerasta możliwości przeciętnego człowieka. Zrozumienie fachowego języka i zorientowanie się, która z licznych ofert dostępnych na rynku będzie najlepsza, wymaga olbrzymiej wiedzy i dużego doświadczenia w tej dziedzinie, a nietrafione inwestycje czy wzięcie pożyczki w niewłaściwym banku, mogą doprowadzić nawet do utraty posiadanych środków. Jedynym sposobem, pozwalającym uniknąć tego niepotrzebnego ryzyka, jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, którego specjalnością jest doradztwo finansowe.

Rynek takich usług od wielu lat przeżywa swój burzliwy rozwój, a firmy czy instytucje je oferujące można już znaleźć w każdym większym mieście. Ich reklamy atakują nas praktycznie ze wszystkich mediów, ale znalezienie prawdziwego, godnego zaufania specjalisty jest trudniejsze, niż może się wydawać. Warto sobie przede wszystkim zdać sprawę z tego, jakiego zakresu usług można oczekiwać i jakie jest zadanie doradcy, na którego pomoc chcemy liczyć. Jego podstawowym i jednocześnie najważniejszym zadaniem jest bezpieczne i przynoszące zyski inwestowaniu pieniędzy klienta.

Nie powinien podejmować zbędnego ryzyka, a ułatwia mu to zarówno odpowiednie wykształcenie w kierunku ekonomii lub bankowości, doskonała orientacja w zakresie finansów, jak i olbrzymie doświadczenie, poparte wieloletnią praktyką w zawodzie. Musi także legitymować się licencją zezwalającą na wykonywanie tej odpowiedzialnej pracy i najlepiej, kiedy zatrudnia go renomowana firma, ciesząca się dobrą marką na rynku, którą najlepiej potwierdzają opinie licznych zadowolonych klientów.

Jedną z zalet, jaką niesie ze sobą doradztwo finansowe, jest duża oszczędność czasu. Nie trzeba samodzielnie porównywać setek ofert banków i innych instytucji finansowych czy orientować się w zasadach inwestowania np. na giełdzie. Zrobi to za nas doradca, który znajdzie najbardziej atrakcyjną ofertę, zainwestuje określoną kwotę i zadba o jej bezpieczne pomnożenie. Można również liczyć na pomoc w znalezieniu najkorzystniejszego kredytu, a nawet złożenia kilku wniosków kredytowych jednocześnie. Doradcy współpracują z wieloma bankami, a także towarzystwami emerytalnymi czy kancelariami prawniczymi. Niekiedy organizują szkolenia dla swoich klientów, a regularne indywidualne spotkania z nimi pozwalają przestawić im aktualną sytuację finansową i wyjaśnić ewentualne niejasności. Niestety doradztwo finansowe oprócz licznych i niewątpliwych zalet, ma jednak pewne wady.

Najbardziej istotną jest z pewnością brak doświadczenia wielu firm działających na naszym rynku. Niektóre z nich nie wypracowały również odpowiednich standardów obsługi, co zniechęca klientów do korzystania z ich usług. Niestety skarzą się oni również na często spotykany niski poziom wiedzy i kompetencji poszczególnych doradców, co prowadzi do niewłaściwie podjętych decyzji, które zamiast planowanych zysków przynoszą duże straty.

Post Comment