Lista sushi dla koneserów
Ogólnie

Lista sushi dla koneserów

Advertisement

Chociaż istnieje wiele popularnych składników, takich jak łosoś i tuńczyk, które można znaleźć przez cały rok, sushi jest doskonałym przykładem japońskiej sezonowości w kuchni. Dla turystów odwiedzających, jest to szansa na poznanie wielu restauracji promujących najwyższą, jakość owoców morza w sezonie może zaoferować wiele sprzedawców sushi obsługujących ryby złowione wcześniej rano.

Poza Japonią sushi uważane jest przez wielu za kwintesencję japońskiej żywności, choć często przyjmuje zachodni wygląd rolek sushi, takich jak łosoś i bułka z awokado. Ale poza tym, co już wiadomo, istnieje szeroki zakres różnych kształtów, rozmiarów i smaków, które rozwijają się w Japonii od VIII wieku.

Makizushi

Makizushi, znany również, jako „norimaki”, odnosi się do rodzaju sushi, w którym ryż i składniki są starannie zawijane w płaty wodorostów nori, które następnie są krojone na mniejsze kawałki. Uważa się, że makizushi pojawił się na początku 1700 roku, wkrótce po tym, jak arkusz nori został wynaleziony z podobną techniką do produkcji papieru. Nazwa norimaki składa się z dwóch japońskich słów: „Maki” znaczy „toczyć się”, a „nori” odnosi się do przypalonego arkusza wodorostów nori używanych do zawijania składników.

Długie, cienkie walce, zazwyczaj zawierające tylko jeden składnik, taki jak świeży tuńczyk, ogórek lub marynowany daikon, nazywane są hosomaki. Futomaki (futo oznaczające tłuszcz) to grubsza odmiana makizushi i zawiera kombinację darmowych składników. Futomaki, w przeciwieństwie do innych krajów, rzadziej pojawiają się w restauracjach sushi, ale zwykle można je znaleźć w bento boxach i supermarketach.

Na stronie Gold Sushi znajduje się oferta sushi Warszawa – zobacz dostępne propozycje

Uramaki, często nazywane w języku angielskim „inside-out sushi”, jest nowoczesną wersją makizushi, która została wynaleziona w Kalifornii w latach 60. XX wieku. Wykonuje się ją najpierw nakładając ryż na bambusową matę sushi, a następnie układając na wierzchu warstwę nori, a następnie pozostałe składniki, przed walcowaniem. Jest często zawijany w nasiona sezamu, które łatwo przylegają do ryżu zewnętrznego lub zwieńczone jajami rybimi tobiko dla dodatkowego chrupania.

Gunkan Maki

Gunkan maki to inny rodzaj mak- „walcowanych” lub „opakowanych” sushi – i został wynaleziony w restauracji sushi Ginza w latach czterdziestych. Wykonano go, owijając szeroki pasek nori wokół kulki ryżowej, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na górze, aby wypełnić je różnymi składnikami. Nazwa, tłumaczona, jako sushi „pancernik” lub „okręt wojenny”, pochodzi z jej kształtu, przypominającego maleńki statek. Do popularnych dodatków do gunkan maki należą: uni urchin, kalmary, ikry łososiowe, negitoro (mieszanka tłustego brzucha z tuńczykiem i zieloną cebulą), sałatka ziemniaczana i kanimiso (mieszane mózgi krabów). Gunkan maki jest powszechnie spotykany zarówno w sushi bento na wynos, jak i w restauracjach sushi.

Temaki

Temaki to nowatorski rodzaj sushi o kształcie przypominającym lody. Aby to zrobić, ryż i składniki są przechowywane w arkuszu nori owiniętym w stożkowaty kształt. Jest popularny w restauracjach, a także w domu, ze względu na swoją prostotę. Temaki nadaje się do różnych nadzień, z popularnymi rodzajami, w tym umeshiso – pastą ze świeżych liści shiso i umeboshi (marynowaną śliwką), negitoro, kalmarem z i bez natto oraz słodzonym omletem.

Narezushi

Fermentacja była techniką stosowaną na całym świecie do konserwacji ryb i innych produktów przed wynalezieniem lodówki. Japońskie narezushi – danie z ryby przechowywane od kilku miesięcy do kilku lat w soli i ryżu – jest doskonałym przykładem tej techniki, która pochodzi z okresu Nara (710-794). Narezushi jest powszechnie uważany za oryginalną formę sushi, mimo że ryż został pierwotnie wyrzucony przed jedzeniem. Z biegiem czasu okres fermentacji stał się krótszy, więc ryż mógł zostać zjedzony z rybą, która następnie ustąpiła miejsca nowoczesnym typom sushi.

Obecnie narezushi jest mniej popularna ze względu na niezwykle ostry smak. Jednak Funazushi z prefektury Shiga jest nadal popularna, co jest robione przy użyciu ryb nigorobuna z pobliskiego jeziora Biwa. Ponieważ fermentowanie trwa do pięciu lat, Funazushi uważane jest za regionalne przysmak ze względu na wysoką cenę.

Post Comment