Zabawki dla noworodków
O rodzinie

Zabawki dla noworodków

Advertisement

Zaraz po urodzeniu dziecko głównie śpi i je. Z tak małym dzieckiem nie możemy się jeszcze bawić w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jednak już od pierwszych dni życia powinniśmy dostarczać dziecku odpowiednich bodźców, które pozytywnie wpłyną na rozwój naszego szkraba. Do bodźców, jakie zapewniają zabawki dla noworodków zaliczamy słuchowe, wzrokowe i dotykowe. Wszystkie pomagają dziecku poznawać świat i prawidłowo rozwijać się. Warto wiedzieć jakie zabawki najlepiej kupić dla najmłodszych dzieci.

Zmysł słuchu

W pierwszych miesiącach życia dziecko słyszy przede wszystkim wysokie dźwięki. Z tego względu już od pierwszych dni życia, trzeba zacząć mówić do dziecka. Dobrymi zabawkami dla dziecka są pozytywki i przytulanki, które grają delikatne melodyjki. W ofercie są też przytulanki, wydające dźwięk podobny do bicia serca, ten dźwięk uspokoi maluszka i skutecznie pozwoli mu się wyciszyć i poczuć bezpiecznie. Można pomyśleć też o nagraniu i odtwarzaniu dziecku własnego głosu, to też jeden ze sposobów, aby zapewnić maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i ułatwić wyciszenie.

Dobrym pomysłem na zabawki dla noworodków są różnego rodzaju grzechotki, wydające rozmaite dźwięki. Początkowo jednak do zadań rodziców będzie należało wydobywanie tych dźwięków z zabawki. Można także podkładać taką grzechotkę w okolicach ręki dziecka, aby próbowało ją chwytać. Pierwsza grzechotka nie powinna być plastikowa, można wybrać grzechotkę z miękkiego materiału, na tyle wąską, aby maluch mógł ją objąć swoją dłonią. Można też kupić grzechotkę, którą z pomocą rzepów przypniemy do nóżki lub rączki dziecka.

Im bardziej różnorodne dźwięki zapewnimy dziecku w tym wieku, tym szybciej ukształtuje się u niego zmysł słuchu. Ma to wpływ także na rozwój innych sfer życia dziecka.

Zmysł wzroku

Noworodek w pierwszym miesiącu nie widzi jeszcze wyraźnie, jednak reaguje na ruch i chętnie wypatruje różnorodnych kształtów, jakie dostrzega w swoim otoczeniu.  Pierwsze zabawki dla noworodków, wyróżniają mocne barwy i wyraziste wzory. Powinny operować gamą podstawowych kolorów: czerwonym, żółtym i niebieskim. Wbrew pozorom dla maluszka bardziej interesująca będzie zabawka czarno-biała niż taka w delikatnych, pastelowych kolorach. Dziecko nie rozróżnia jeszcze całej gamy barw.

Można także samemu wprowadzić do otoczenia dziecka ozdoby spełniające te kryteria kolorystyczne. Zabawki wspierające rozwój wzroku to między innymi karuzele, lub inne obiekty zawieszone nad łóżeczkiem. Zabawki dla noworodków powinny być proste, tak małe dziecko nie wykorzysta walorów skomplikowanych zabawek. W gruncie rzeczy dziecko zainteresuje się każdą zabawką, którą zobaczy. Najlepiej, aby rodzic poruszał nią i przy okazji mówił do maluszka. Ważne też, aby zabawki znajdujące się nad łóżeczkiem zmieniać, aby dostarczać dziecku różnorodnych bodźców.

Dotyk

Noworodek już w pierwszych tygodniach życia ma całkiem sprawny zmysł dotyku. Potrafi wyczuć różnicę między różnymi fakturami: gładkimi, szorstkimi, miękkimi i twardymi. Przedmioty, o zróżnicowanej fakturze to doskonałe zabawki dla noworodków. Przedmiotami, z pomocą których dziecko poznaje świat z pomocą dotyku mogą być także zwykłe rzeczy jak kołderka, poduszka i inne. Dotyk jest najlepiej rozwiniętym zmysłem u noworodka, dlatego też należy często brać go na ręce i przytulać. Wpłynie to pozytywnie na jego rozwój, ale także na nawiązanie silnej więzi z rodzicami.

Bezpieczeństwo

Bezwarunkowo, najważniejszym kryterium przy wyborze zabawek i mebli dla dziecka jest bezpieczeństwo. Wszystkie zabawki dla dzieci, a w szczególności zabawki dla niemowlaków powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa. O tym powinien informować symbol CE na opakowaniu, a także informacja dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest zabawka. Pamiętajmy, że dzieci wszystko biorą do buzi, zabawki powinny więc być wykonane z bezpiecznych materiałów. Muszą byś też trwałe, aby jakiś fragment nie oderwał się i nie został przez dziecko połknięty. Zabawki dla maluszka powinny być też higieniczne, nie zbierać kurzu i być łatwe w czyszczeniu.

Zabawki i ubranka dla noworodków można kupić poprzez http://ubierzdziecko.pl/ który jest przez naszą redakcję gorąco polecany.

Post Comment