Co zabrać ze sobą w góry?
O turystyce

Co zabrać ze sobą w góry?

Advertisement

Polscy turyści chętnie wyjeżdżają w góry – Tatry, Bieszczady czy Pieniny. Są to przede wszystkim osoby lubiące aktywność fizyczną. Na ogół tacy turyści wiedzą co ze sobą zabrać szykując się na wyprawę w wysokie góry w zależności od aktualnej pory roku. O czym jednak powinni pamiętać ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką górską?

Na pewno kompletowanie wyprawki w góry warto rozpocząć od odpowiedniego plecaka, który jest podstawowym elementem. W tym przypadku na pewno nie wolno oszczędzać. Dzięki temu można zakupić plecak, który idealnie dopasowuje się do sylwetki osoby go noszącej. W cenie są takie parametry jak pojemność i nieprzemakalność. Dobry plecak posłuży przez wiele długich lat i jest inwestycją opłacalną w perspektywie długoterminowej. Kolejny istotny element, o którym warto pomyśleć już po zakupie plecaka, są oczywiście buty górskie.

Z butami sprawa wcale nie jest taka prosta. Czasami ich rozchodzenie zajmuje wiele lat. Kluczem do sukcesu jest gruba podeszwa i umocnienie na kostce. To cechy obowiązkowe butów górskich. Można je zresztą później docenić wędrując zarówno po płaskich rejonach, jak i podczas opadów deszczu.Warto pamiętać, że w górach o zwichnięcia i złamania nie jest trudno. Dlatego odpowiednie buty mają tak duże znaczenie.

Również w przypadku butów trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych, ale inwestycja jest opłacalna. Kolejny istotny element wyposażenia to kurtka przeciwdeszczowa, najlepiej ocieplona, bo w górach pogoda bywa bardzo zmienna. W jednej chwili świeci słońce, a za chwilę pada rzęsisty deszcz. W Tatrach trzeba też liczyć się z halnym, który bywa porywisty i zimny. Dlatego też kurtka przydaje się o każdej porze roku.

Co oprócz tego przydaje się w górach? Wymienione elementy są w górach obowiązkowe, ale oczywiście to nie wszystkie rzeczy, które warto mieć przy sobie. Obowiązkowa jest też apteczka pierwszej pomocy. W niej powinny znaleźć się bandaże, zwykły i elastyczny, woda utleniona, plastry z opatrunkiem oraz chusta trójkątna. Wprawdzie czasami apteczka podczas wyprawy nie jest potrzebna, ale waży niewiele, a nigdy nie wiadomo kiedy okaże się konieczna. Czasami może wręcz uratować życie. Niefrasobliwych turystów na szlakach jest zresztą sporo.

Oprócz tego podczas każdej wyprawy w góry trzeba pamiętać aby spakować ze sobą zapas jedzenia oraz wody pitnej. Najlepszym rozwiązaniem są kanapki, które dodają energii w czasie wędrówki oraz słodycze, w szczególności czekolada. W górach oczywiście zakazany  jest alkohol, ale o tym wie każdy doświadczony turysta.  Ostatnim potrzebny element to mapa i to nawet kiedy wyrusza się w miejsce z pozoru dobrze znane. Mapa waży niewiele, a niekiedy bywa bardzo pomocna. Czasami zdarza się bowiem, że drogowskazy oraz oznaczenia szlaków są zawodne. Wówczas to mapa może skutecznie wskazać drogę powrotną do schroniska. W telefonie warto również zapisać numer pogotowia górskiego, do którego w razie wypadku można zwrócić się pomoc. Przezorny zawsze ubezpieczony.

One Comment

Post Comment